Woltlab a inne marki

Jeżeli napotkałeś jakiś błąd w tłumaczeniu, zgłoś to w odpowiednim dziale!
  • Z mojego użytkowania wygląda to tak:

    Xenforo

    Duża baza motywów/addonów, na plus sam design jak i działanie. Cena nawet okej

    Woltlab

    Stosunkowo najnowszy z tej trójki soft, a i wyglądem najstarszy xD. Z mojego punktu widzenia to wygląda jak zmodyfikowany IPB 3.4, nie jest zbyt popularny (u nas), więc i ze świecą szukać jakiś dobrych motywów czy addonów (tak wiem o ich marketplace DracoBlue ;) ).

    Invision Community chociaż dalej będę nazywał to IPS

    Najpopularniejszy zaraz po leciwym MyBB soft do prowadzenia forum. Na plus na pewno nowoczesny i responsywny design, duża baza wszelkich motywów i addonów, na minus zapewne cena i waga tej kobyły.

  • Dlatego IPS u mnie odpada przez swoją cenę. Xenforo u nas kosztuje lekko ponad 800zl i chyba najbardziej do mnie przemawia właśnie ten silnik.

  • Masz jeszcze coś takiego jak NodeBB, a jak chcesz coś innego ale też dobrego to Flarum/Discourse (jeżeli odpowiada Ci taki układ działów i wątków). ^^

    /edit

    Zapomniałem wspomnieć o naszym rodzimym produkcie, jakim jest Misago

    Edytowano raz, ostatnio przez xiggi: . (10 lipca 2023 13:31).

    • Oficjalny post

    Trochę źle piszesz. Woltlab to najstarszy silnik z tej całej trójki, później IPS, a najmłodszy to XenForo. Lada dzień wychodzi WoltLab 6, który na swoim pokładzie będzie miał domyślnie wersję jasną i ciemną w szablonie oraz CKEditor 5, te funkcje IPS będzie miał dopiero w wersji V5 :)

    Względem IPS vs Woltlab to plusy dla WoltLab: motyw ciemny-jasny, CKEditor 5, tańsza licencja, lepiej zoptymalizowany, z minusów to wygląd. Takie moje spostrzeżenia. Jest wiele szablonów pod WoltLab które są też dostępne w XenForo:

    Podsyłam kilka motywów do WoltLab wartych uwagi które wyglądają lepiej niż domyślnie. Dodam, że ten autor również tworzy szablony pod XenForo.

    1. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=130 - jest w wersji jasnej i ciemnej.

    2. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=102 - jest w wersji jasnej i ciemnej.

    3. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=113

    4. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=115 - jest w wersji jasnej i ciemnej.

    5. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=132 - jest w wersji jasnej i ciemnej.

    6. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=141

    7. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=139

    8. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=140

    9. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=114

    10. https://dohtheme.com/demo/woltlab/forum/?styleID=115

    Przesłałem tylko te szablony które mają wersje live demo.

    • Oficjalny post

    Można powiedzieć, że zjadłem zęby na silnikach forów więc dorzucę swoje 3-y grosze.

    • xenForo, który powstał w 2010 roku, jako odpowiedź na problemu z ekipą vBulletin i IB. xenForo jest dość fajne szybkie, i przejrzyste. Baza addonów jest ogromna, cenowo jest dość przystępny (mam licencję), natomiast kulą u nogi jest ilość płatnych addonów, które nie raz są potrzebne aby dołożyć funkcjonalność z innych silników. Ogólnie bardzo mobile-friendly silnik i jako jeden z niewielu posiada PWA.
    • IPS/IPB stworzony przez Matta w 2004 silnik, konkurencyjny dla ówczesnego vBulletina, do wersji gałęzi 3.x był idealnym silnikiem forum, przy czwórce popłynęli troszkę, a właściwie chcieli się odciąć od korzeni czyli forów, i dążyć od stworzenia silnika dla sieci społecznościowych. Dość drogi, dużo addonów też jest płatne, ale najczęściej nie trzeba łatać funkcjonalności 3rd-party addonami. Mobilnie też bardzo w porządku.
    • WoltLab też jest silnikiem dość wiekowym bo powstałym w 2003, stworzony przez Marcela wtedy nazywał się jeszcze Woltlab Burning Board, ogólnie wolt lab nie jest zły, ale jest dość odmienny od standardowych silników forów, również jest dość mocno mobile friendly. Cenowo jest umiarkowany. Natomiast popularność w Polsce najczęściej zawdzięczał sobie dzięki GameForge i ich forom do ich gierek typu Metin2, itd itd.

    Jeśli miałbym na dzień dzisiejszy wybierać to postawiłbym na IPS, głównie dlatego, że jest jeszcze w miarę prężnie działające wsparcie, prowadzone przez DawPiego, wcześniej mieliśmy dwa supporty, bo był jeszcze ipsBeyond prowadzony przez Spannera[*].

    Było by drugim moim wyborem jeśli chodzi o silnik do forów, ponieważ jest dość popularny za wielką wodą, i jest prężnie działające community do tego silnika, aczkolwiek Polskiego supportu brak, były próby w postaci xfhelp.pl, czy teraz forum-xf.pl, ale czy coś z tego będzie to nie wiem.

    Trzecim wyborem byłby właśnie Woltlab, a to dlatego, że jest to najmniej znany silnik, i samo UI dla end-usera może być stosunkowo inne od standardowych silników forów typu vBulletin, MyBB, itd itd.

    Suma Summarum, jeśli ktoś jest na tyle zawzięty aby prowadzić forum, to każdy silnik będzie dobry, nieważne czy MyBB czy Discourse, czy WoltLab, najważniejsze aby treść na forum była ciekawa, i zadowalająca.

  • Można powiedzieć, że zjadłem zęby na silnikach forów więc dorzucę swoje 3-y grosze.

    • xenForo, który powstał w 2010 roku, jako odpowiedź na problemu z ekipą vBulletin i IB. xenForo jest dość fajne szybkie, i przejrzyste. Baza addonów jest ogromna, cenowo jest dość przystępny (mam licencję), natomiast kulą u nogi jest ilość płatnych addonów, które nie raz są potrzebne aby dołożyć funkcjonalność z innych silników. Ogólnie bardzo mobile-friendly silnik i jako jeden z niewielu posiada PWA.
    • IPS/IPB stworzony przez Matta w 2004 silnik, konkurencyjny dla ówczesnego vBulletina, do wersji gałęzi 3.x był idealnym silnikiem forum, przy czwórce popłynęli troszkę, a właściwie chcieli się odciąć od korzeni czyli forów, i dążyć od stworzenia silnika dla sieci społecznościowych. Dość drogi, dużo addonów też jest płatne, ale najczęściej nie trzeba łatać funkcjonalności 3rd-party addonami. Mobilnie też bardzo w porządku.
    • WoltLab też jest silnikiem dość wiekowym bo powstałym w 2003, stworzony przez Marcela wtedy nazywał się jeszcze Woltlab Burning Board, ogólnie wolt lab nie jest zły, ale jest dość odmienny od standardowych silników forów, również jest dość mocno mobile friendly. Cenowo jest umiarkowany. Natomiast popularność w Polsce najczęściej zawdzięczał sobie dzięki GameForge i ich forom do ich gierek typu Metin2, itd itd.

    Jeśli miałbym na dzień dzisiejszy wybierać to postawiłbym na IPS, głównie dlatego, że jest jeszcze w miarę prężnie działające wsparcie, prowadzone przez DawPiego, wcześniej mieliśmy dwa supporty, bo był jeszcze ipsBeyond prowadzony przez Spannera[*].

    Było by drugim moim wyborem jeśli chodzi o silnik do forów, ponieważ jest dość popularny za wielką wodą, i jest prężnie działające community do tego silnika, aczkolwiek Polskiego supportu brak, były próby w postaci xfhelp.pl, czy teraz forum-xf.pl, ale czy coś z tego będzie to nie wiem.

    Trzecim wyborem byłby właśnie Woltlab, a to dlatego, że jest to najmniej znany silnik, i samo UI dla end-usera może być stosunkowo inne od standardowych silników forów typu vBulletin, MyBB, itd itd.

    Suma Summarum, jeśli ktoś jest na tyle zawzięty aby prowadzić forum, to każdy silnik będzie dobry, nieważne czy MyBB czy Discourse, czy WoltLab, najważniejsze aby treść na forum była ciekawa, i zadowalająca.

    aktualnie wybrałem xf i woltlab licencje już leżą na „biurku”

    • Oficjalny post

    Dodam od siebie, ze IPS v5 wprowadzi CKEditor 5 oraz wsparcie do php 8.2, a Woltlab który już lada dzień ma CKEditor 5 i wsparcie do php 8.2. Mam fora na obu silnikach, ips bardziej intuicyjny i ładniejszy natomiast woltlab dużo lepiej zoptymalizowany i szybszy. W Woltlab słabym punktem również jest ilość tłumaczeń jest ich bardzo mało.

  • Dodam od siebie, ze IPS v5 wprowadzi CKEditor 5 oraz wsparcie do php 8.2, a Woltlab który już lada dzień ma CKEditor 5 i wsparcie do php 8.2. Mam fora na obu silnikach, ips bardziej intuicyjny i ładniejszy natomiast woltlab dużo lepiej zoptymalizowany i szybszy. W Woltlab słabym punktem również jest ilość tłumaczeń jest ich bardzo mało.

    mimo wszystko cena ips’u odrzuca lepiej kupić sobie xf oraz woltlab 😂 a ze będę stawiał dwa fora to kupiłem właśnie i będzie testowane

    • Oficjalny post

    mimo wszystko cena ips’u odrzuca lepiej kupić sobie xf oraz woltlab 😂 a ze będę stawiał dwa fora to kupiłem właśnie i będzie testowane

    Cena IPSu na wejściu jest relatywnie duża, później wychodzi prawie jak inne silniki.

    No chyba że komuś wystarcza xenForo bez addonów, no ale to inny świat. :P

  • XenForo urządzenie mobilne:

    Gdzieś widziałem zrzut ekranu, z nadchodzącej wersji 2.3, na którym widniał wynik zbliżony do tego z Woltlaba. Oczywiście, kiedy jest potrzebny, to nie można go znaleźć :) .

    ale czy coś z tego będzie to nie wiem

    Póki co nie narzekam i poddawać się również nie zamierzam. Ba, po wydaniu i ustabilizowaniu 2.3 przewiduję kilka zmian, o ile dożyję, bo prace nad tym wydaniem trwają bodaj dwa lata.

    Jeśli chodzi o Woltlab czy XenForo to nie mają one, przynajmniej w Polsce, tak mocnej pozycji, co za granicą. Tylko duże fora mogą pochwalić się rozwiązaniami IP.Board czy vBulletin, ale i te kiedyś powstały najpewniej na phpBB (by Przemo), MyBB, SMF, itd. i zostały odpowiednio przekonwertowane. Nowe fora wciąż w większości przypadków operate są o darmowe rozwiązania, gdyż nie każdy chce wydawać na dzień dobry >600 zł za licencję. Również same fora są dziś wątpliwe, gdyż zastępują je grupy dyskusyjne, konserwacja których praktycznie nie istnieje, a administratorzy skupiają się wyłącznie na treści bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

    IPB czy vB to marki, które zaufanie do siebie budowały latami, więc ciężko jest dać się namówić na alternatywę, co doskonalne jestem w stanie zrozumieć. :)

    Woltlab ma ten plus, że lubi społeczność. Przykładowo, od Woltlab można dostać darmową licencję na otwarcie forum wsparcia ( sprawdzony sposób :) ). Twórcy XenForo w takim wypadku pokażą środkowy palec i będą kazać płacić, jak każdemu innemu. Również komunikacja nie jest ich najlepszą stroną.

    Edytowano 5 razy, ostatnio przez dave (27 lipca 2023 14:52).

    • Oficjalny post

    dave Witamy na forum!

    Fajnie zobaczyć, że się tu pojawiłeś.

    Co by nie mówić, nigdzie nie mówiłem, że Ci się nie uda, trzymam kciuki aby się udało, ponieważ również brakuje jakiegoś sensownego wsparcia Polskiego pod xF. ;)

    Co do „wyciągania licencji” twórcy xF się nie dają bo to przecież stara ekipa vB w rzeczywistości. A oni już dali sobie spokój z rozdawaniem licek nauczeni tym co się działo w vB jak rozdawali licki.

    vB już traci kompletnie rynek przez politykę IB… vB jedyne co jeszcze ma teraz silne to markę wyrytą w pamięci internautów, a tak większość forów naturalnie pomigrowała na XenForo lub tudzież inne rozwiązania.

    Dodatkowym gwoździem do trumny vB było odejście Paula Madressena, ówczesnego maintainera linii 4.x i 3.x po tym gdzieś w okolicy 2019 vB wycofało się ze świadczenia jakiegokolwiek supportu developerskiego dla 4.x/3.x i została tylko ta nieszczęsna zabugowana 5.

    • Oficjalny post

    Zgodzę się z Wami, jeżeli chodzi o Woltlab podoba mi się to właśnie, że bardziej słuchają klientów niż IPS czy XenForo, zaproponowałem kilka zmian które zostały wprowadzone dość szybko, natomiast jeżeli chodzi o forum IPS to te zmiany które chcą klienci trwa latami... Tak jak pisał Senior z Pecetowicz.pl, dodanie 2 linijek kodu dotyczące szybszego ładowania czcionki zajęło im kilka miesięcy... XenForo podoba mi się, natomiast po tych informacjach które można wyczytać na zagranicznych forach na chwilę obecną mocna olewka klienta, wersja 2.3 miała wyjść w 2022r, dużo ludzi myśli nad migracją na inny silnik. Mam nadzieję, że XenForo się jakoś zreflektuję, bo naprawdę to całkiem fajny silnik pod forum. A słaba strona WoltLaba to wiadomo tłumaczenia... których jest niewiele... Z tego co słyszałem to w wersji XF 2.3 ma być również nowy wygląd. Woltlab z pewnością sprawdzi się na bardzo dużych forach przez swoją dobrą optymalizację, XenForo w wersji 2.2 też nie wypada źle, natomiast IPS v4 leży i kwiczy.

Weź udział już teraz!

Nie masz jeszcze konta? Utwórz nowe konto i dołącz do naszej społeczności!